Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Spawarki inwertorowe MMA (elektroda)

( ilość produktów: 5 )

Spawarki inwertorowe charakteryzują się trwałością i bezawaryjnością, dlatego są chętnie wybierane przez użytkowników. Z ważniejszych zalet można także wymienić możliwość używania gorszych elektrod oraz małą podatność sprzętu na spadki napięć. Nie bez znaczenia jest metoda spawania, która przekłada się na funkcjonalność urządzenia – przedstawiamy zalety spawarek inwertorowych spawających metodą MMA.  

Spawarki inwertorowe MMA

Metoda MMA to najstarsza metoda spawania – używa się w niej elektrody topliwej, pokrytej warstwą sprasowanej otuliny. W tej metodzie umiejętności spawacza odgrywają kluczową rolę w procesie spawania, ponieważ w trakcie łączenia materiałów należy dosuwać elektrodę w kierunku spawanego elementu, aby utrzymać stałą długość łuku.

Jaka spawarka inwertorowa jest najlepsza? To kwestia potrzeb użytkownika, jeżeli spawarka ma być elementem wyposażenia domowego warsztatu, niewielki model w zupełności wystarczy – przy kompaktowych rozmiarach ma spore możliwości, a wyższa cena od innych rodzajów spawarek wynika z trwałości tego rodzaju sprzętu.  

Spawarka inwertorowa MMA – na co zwrócić uwagę przed zakupem

Przed ostatecznym wyborem modelu, warto zapoznać się z ważnymi kwestiami i parametrami spawarek inwertorowych. Charakterystyka poniżej:

1. Amperaż

Im wyższa wartość amperażu, tym bardziej uniwersalna spawarka, jednak do użytku w domowym warsztacie może wystąpić ograniczenie na tym polu – nie wszystkie sieci elektryczne są przystosowane do dużych obciążeń, a w niektórych często występują duże spadki napięć. W takich sytuacjach lepiej zdecydować się na zakup spawarki o niskim amperażu – w okolicach 150 A. Jeżeli sieć jest przystosowane do większych obciążeń, można sięgnąć po mocniejszy sprzęt – do 250 A. Ci, którzy chcą (i mogą) wykorzystywać spawarkę inwertorową do profesjonalnych prac, powinni wybrać modele o amperażu do wartości 400 A.

2. Przeznaczenie sprzętu

Spawanie metodą MMA jest dość uniwersalne, jednakże jeśli urządzenie ma być używane do łączenia aluminium, niklu, stali niskostopowej lub tworzenia elementów dekoracyjnych – lepszym wyborem są spawarki spawające metodami MIG/MAG lub spawarki TIG (te drugie zwłaszcza do elementów dekoracyjnych). W przypadku używania spawarki w warunkach domowych, metoda MMA w zupełności wystarczy.

3. Podatność na spadki napięć

W naszym kraju spadki napięcia to częsty problem – większość spawarek sobie z nim nie radzi. W przypadku spawarek inwertorowych MMA nie jest to dużym problemem – te urządzenia są dość odporne na spadki napięcia.

4. Wyświetlacz

Spawarki wyposażone jedynie w pokrętła regulacyjne w niczym nie ustępują modelom z wyświetlaczem – to jedynie kwestia komfortu obsługi i własnych preferencji. Spawarki inwertorowe z wyświetlaczem są nieco droższe niż te z pokrętłami, ale za to są łatwiejsze w obsłudze.

5. Mobilność sprzętu

Ważny czynnik, jeśli chodzi o użytkowanie w warunkach domowych – zwłaszcza dla właścicieli gospodarstw. Przenoszenie spawarki na dłuższych dystansach może być kłopotliwe, jeśli jej waga oscyluje w granicach 20 kg. Na rynku można znaleźć wiele modeli, które ważą poniżej 10 kg a jednocześnie nie przekłada się to negatywnie na ich funkcjonalność.

6. Obudowa spawarki

Najważniejsze, by była solidna i trwała – powinna dobrze chronić urządzenie przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W opinii użytkowników, najlepiej sprawdzają się modele z obudowami wykonanymi w całości z metalu oraz wyposażone w mocne, dobrze wyprofilowane uchwyty. Dodatkowym plusem jest wodoodporność obudowy.

7. Zabezpieczenia i funkcje

Dodatkowe zabezpieczenia wpływają na komfort pracy i żywotność spawarki inwertorowej. Przydatne opcje to m. in.:

  • Anti-stick – system antyzwarciowy (kluczowy w przypadku przyklejenia się elektrody)
  • Hot start – ułatwienie zajarzania, dzięki czemu szybko można rozpocząć pracę
  • Arc force – regulacja dynamiki łuku (zapobiega zwarciom)
  • Tranzystory IGBT – redukują zakłócenia elektromagnetyczne i zwiększają wydajność źródła prądu  

Spawarka inwertorowa poznaj zalety urządzenia

Spawarki inwertorowe mają szereg zalet, które doceniają zwłaszcza użytkownicy sprzętu w warunkach domowych. Warto wspomnieć o takich zaletach jak:

  • Łatwa i intuicyjna obsługa
  • Niska cena (nie wymaga dodatkowych akcesoriów, m. in. butli, reduktora szeregu)
  • Gabaryty urządzenia
  • Zastosowanie (idealne w warunkach domowych oraz pracach na zewnątrz – dzięki otulinie łuk nie wygasa na wietrze)  

Spawarka inwertorowa czy transformatorowa - jaką wybrać?

Przy zakupie spawarki inwertorowej należy kierować się jej przeznaczeniem – co przełoży się na cenę. Warto także sprawdzić ceny elektrod oraz – co bardzo istotne – warunki gwarancji. Spawarki inwertorowe są mniej awaryjne niż tranzystorowe, ale na wszelki wypadek lepiej skorzystać z przedłużonej gwarancji (do 5 lat), ponieważ naprawa może być kosztowna.

pixel