Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kosy i podkaszarki

( ilość produktów: 26 )

Piękny i zadbany ogród może być idealnym miejscem do wypoczynku, zabaw dzieci czy spotkań z przyjaciółmi. Pozwala też spędzać czas w kontakcie z naturą, świeżym powietrzem i spokojnym, uwalniającym od stresu otoczeniu. Aby spełniał swoje zadanie jest konieczne dbanie o rośliny i systematyczne koszenie trawnika. Teren zielony nie zawsze zajmuje dużą, pustą przestrzeń. Nasadzenia w postaci drzewek, krzewów, klomby i pergole, mała architektura ogrodowa i inne elementy krajobrazu w znacznym stopniu ograniczają możliwości korzystania z kosiarki. Alternatywę dla niej stanowią kosy spalinowe, podkaszarki i wykaszarki, również z napędem elektrycznym.

Czym są takie urządzenia? Ideą ich konstrukcji jest odwzorowanie tradycyjnego narzędzia, jakim jest ręczna kosa. Jednak zamiast umieszczonego na końcu długiego ostrza są one wyposażone w specjalny zestaw noży. Napędzane mechanizmem silnika obracają się i ścinają trawę czy inny zbędne rośliny. Podobieństwo kosy spalinowej do tradycyjnej sprowadza się do długiego uchwytu z dodatkowymi poprzeczkami, które umożliwiają stabilne przytrzymywanie urządzenia.

Silniki spalinowe i elektryczne

Kosy, podkaszarki i wykaszarki mogą być wyposażone w różne systemy zasilania. W modelach, które oferujemy w sklepie są instalowane silniki elektryczne lub spalinowe. Podkaszarki z silnikiem elektrycznym dodatkowo dzielą się na akumulatorowe i zasilane z sieci. Każdy wymienionych napędów jest też dostępny w różnym zakresie wydajności. W modelach plecakowych podkaszarek Honda zamontowano silnik spalinowy o mocy 1,3 KM. Natomiast kosa spalinowa Stiga SBC 653 KD została wyposażona w jednostkę o mocy 2,7 KM. W większości przypadków są to silniki dwusuwowe uruchamiane za pomocą ręcznego rozrusznika. Różnice w wydajności dotyczą też silników akumulatorowych i elektrycznych. Istotnymi parametrami są tu prędkość obrotowa oraz moc znamionowa wyrażona w watach. W asortymencie mamy podkaszarki Stiga o mocy 200 W, kosy akumulatorowe o mocy 500 W, a także zasilane z sieci podcinarki elektryczne o mocy 600 W.

Zastosowanie kos i podkaszarek w ogrodzie

Kosy podkaszarki i wykaszarki spalinowe oraz elektryczne znajdują szerokie zastosowanie w pielęgnacji ogrodów oraz terenów zielonych. Ich konstrukcja pozwala na dotarcie do wąskich przejść pomiędzy drzewami, podcinanie trawy i roślin w sąsiedztwie krawężników, murków, altan czy ławek. Dzięki długim uchwytom mogą też by stosowane do pielęgnacji wysokiej roślinności. Doskonale zastąpią sekator czy nożyce ogrodowe podczas wiosennej przycinki gałęzi drzew.

Obok modeli podkaszarek o małej i dużej mocy proponujemy też urządzenie wielofunkcyjne wyposażone w silnik spalinowy o mocy 0,95 KM. Dzięki długiemu uchwytowi jest ono przystosowane zarówno do pełnienia funkcji kosy, jak i podkaszarki, podkaszarki, sekatora czy podkrzesywarki.

Zalety kos spalinowych i elektrycznych

Kosy i podkaszarki spalinowe, akumulatorowe oraz elektryczne mają zarówno swoje zalety, jak i ujemne strony. Najwygodniejszym rozwiązaniem, zalecanym do pielęgnacji trawników o dużej powierzchni i miejsc odległych od zabudowań są kosy akumulatorowe. Ich zaletą jest całkowite uniezależnienie od kabli elektrycznych, które nie tylko mają ograniczoną długość, ale też są dodatkową przeszkodą w pracy. Podobną niezależność zapewniają też kosy i podkaszarki spalinowe. Niestety nie należą one do najcichszych, a ponadto silnik emituje sporo nieprzyjemnych spalin. Są one szkodliwe nie tylko dla człowieka, ale i dla środowiska.

Zarówno silniki elektryczne akumulatorowe, jak i silniki benzynowe wymagają odpowiedniego źródła zasilania. Dlatego wykaszarki spalinowe – wyposażone w zbiornik – oraz zasilane z akumulatora są cięższe od sieciowych. Przykładowo kosa akumulatorowa Stiga SBC waży 4,6 kg, kosa spalinowa Stiga 242 D – 8,2 kg, a podkaszarka elektryczna AL-KO zasilana z sieci – tylko 3 kg. Zważywszy na to, że urządzenia te podczas pracy są trzymane w powietrzu, ciężar ma bardzo duże znacznie dla zmęczenia operatora. Dlatego w większości z nich, a w szczególności w modelach spalinowych są montowane specjalne szelki.

pixel